Servicecore Değişiklik Yönetimi

Değişikliklerin kayıt altına alınması ve koordinasyonunu kolaylaştıran bu modülde tüm değişiklik türlerine özgü akışlarla uyumlu bir yönetim paneli teknisyenleri karşılaşmaktadır.

Bu modülde değişiklik talepleri Olay, Problem, İstek gibi farklı modüllerden entegre edilerek alınmakta ve geriye dönük ilişkiler takip edilebilmektedir.

Değişiklik isteğinin kaydı (RFC) ile başlayan süreç, değişiklikle ilgili planlama aşaması ile devam etmektedir. Bu aşamada değişikliğin etkisi, riskleri, nasıl yapılacağı, kaçış planları ve koordinasyon gereksinimleri kayıt altına alınmaktadır. Bu aşamadan sonra planın ve değişiklik detaylarının gözden geçirilmesi için görüş ve onay toplama aşaması gelmektedir.

Email üzerinden hızlıca advisory (danışma) ve approval (onay) işlemleri, değişim danışma kuruluna iletilip görüşler ve onaylar toplanabilmektedir. Dinamik olarak her değişiklikle ilgili danışma komiteleri belirlenebilmektedir. Bu sayede her değişikliğin gerçekten ilgili kişilere danışıldığından emin olunabilmektedir. Dijitalleştirilen danışma/onay süreci sayesinde değişikliklerin en çok zaman kaybına yol açan bu adımı verimli ve hızlı çalışan bir aktiviteye dönüştürülebilmektedir.

Change Management

ITIL4 güncel değişiklik yönetimi pratiklerine uyumlu olarak geliştirilen bu modülde, uzayan ve bürokrasi yaratan onay aşamaları yerini dinamik danışma kurullarına bırakmaktadır. Hem kurum içi hem kurum dışındaki uzmanlardan alınacak onaylar email otomatik birleştirme özelliği ile modülden çıkmadan hızlıca yapılabilmektedir.

Değişikliklerin uygulanması ile ilgili sonraki aşamada ise bir değişiklik yöneticisinin ihtiyaç duyduğu tüm koordinasyonu dijital olarak yapabileceği görev yönetimi modülü devreye girmektedir. Bu modül üzerinden sıraya konulan görevler tamamlanarak değişikliğin hızlı ve sağlıklı şekilde devreye alınması sağlanmaktadır.

Değişikliklerin sürüm veya projeye dönüşmesi durumunda entegrasyon kabiliyetleri sayesinde çalışma diğer modüllere aktarım yapabilmektedir.

Değişikliklerin analizi aşamasında önemli gereksinimlerden olan varlık ve konfigürasyon bilgisi de yine entegre Varlık Yönetimi ve Konfigürasyon Yönetimi modülleri aracılığı ile aynı ekrandan erişilebilir bilgilerle etki ve risk analizlerinin hızlıca yapılabilmesi sağlanmaktadır.