ITIL 4 Nedir?

ITIL 4 Nedir ?

ITIL mevcut versiyonunun gözden geçirilmesi ve güncellenmesi ile ortaya çıkartılan yeni bir ITIL versiyonudur. ITIL 2011 sürümünün (ki buna ITIL v3 olarak atıf yapılmaktadır) yeni bilgi alanları ile genişletilmesi çalışmasıdır. Educore’un da aralarında bulunduğu yazarlar ve uzmanlar tarafından geniş bir katılımla geliştirilen ITIL 4, 2019 yılında Axelos tarafından piyasaya sürülmüştür.

ITIL eğitimleri ve sertifikaları da bu değişiklik kapsamında bazı güncellemelere tabi olacaktır. ITIL Foundation, ITIL Practitioner ve ITIL Expert sertifikaları bazı değişiklikler geçirecek ve 2020’den sonra artık yeni ITIL sertifikaları geçerli olmaya başlayacaktır.


ITIL4’ün geliştiricileri arasında yer alan Educore ve ITIL Akademi ekibi olarak bu geçiş sürecinde ilk eğitimleri ve sınavları Türkiye’de ve Dünya’da sunacağız. 2007 yılında ITIL V2’den ITIL V3’e geçiş sürecinde ve 2011 yılında ITIL V3’den ITIL 2011’e geçiş süreçlerinde olduğu gibi Türkiye’de ilk geçiş eğitimleri ve sınavlarını gerçekleştirmeye başladık.

2019 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürülmesi planlanan ITIL 4’ün ilk sürümü Foundation seviyesinde olacaktır ve  2019 mali yılın ikinci yarısında piyasaya sürülmek üzere aşağıdaki seviyelerde olacaktır. Aşağıda paylaşılan sertifikasyon programı ITIL v3 ile uyumludur ve uygulayıcıların ITIL yolculuğuna devam etmeleri için net yollar sağlamak amacıyla düzenlenmiştir.

ITIL Managing Professional (ITIL MP),işletmelerde teknoloji ve dijital ekipler içinde çalışan IT uygulayıcılarını hedefler. Managing Professional (MP) serisi eğitimler; başarılı IT projeleri, ekipler ve iş akışlarının nasıl yönetileceği hakkında pratik ve teknik bilgi sağlar.

ITIL Strategic Leader (ITIL SL), sadece IT operasyonları için değil, tüm dijital olarak etkinleştirilmiş hizmetler için de ITIL’in değerini sunmak için tasarlanmıştır. ITILStrategicLeaderolmak (ITIL SL), eğitimi alan BT profesyonelinin, IT’nin iş stratejisini nasıl etkilediğini ve yönlendirdiğini net bir şekilde anlamasını sağlamak için tasarlanmıştır.

ITIL Managing Professional ya da ITIL Strategic Leader sertifikalarını alabilmekiçin adaylar, her bir serideki tüm modülleri tamamlamalıdır. ITIL Stratejist eğtimi ve sertifikası ise her iki stream için de ortak bir modül olmalıdır. ITIL MP sertifikasını aldıktan sonra tekrar ITIL Stratejist sertifikası almadan doğrudan ITIL Leader eğitim ve sertifikası alınarak ITIL Strategic Leader (ITIL SL) sertifikası alınabilir.

ITIL 4’e nasıl geçilir?

AXELOS güncellenen kılavuzun temel kavramlarını için gereken beceri ve bilgiyi tanımlamaya devam ederken aynı zamanda adayların ITIL 4’e geçişini sağlayacak olan önerilen rotaları yaratmıştır.

ITIL V3 Foundation veya ITIL Foundation (2011 Edition sonrası)

Eğer bir aday ITIL Foundation veya ITIL v3 Foundation aldıysa, yeni programa geçiş yapabilmek için bundan sonra önerilen yaklaşım ITIL 4 Foundation almaktır.

ITIL 4 Foundation’da çok miktarda yeni materyal bulunmaktadır, bu nedenle yeni ITIL 4 Foundation kılavuzuna ilişkin adayların bilgisini değerlendirmek için yeni bir sınav gerekmektedir.

ITIL 4 Foundation , 2019 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürülecektir. Educore Eğitim ve ITIL Akademi olarak ilk ITIL 4 Foundation eğitimini Mart 2019’da açacağız.

ITIL V3 Intermediate  (3 veya 4 kredi elde edildiyse)

Foundation ötesinde düşük krediye sahip olan adaylar, programda elde etmek istedikleri şeye bağlı olarak ITIL 4’e geçmek için önerilen iki seçeneğe sahiptir.

SEÇENEK 1:ITIL Specialist, Strategist veya Leader olmak için ITIL 4 Foundation’ı ve tercih edilen ilgi alanlarında bir başka modül daha almaları tavsiye edilir.

Eğer aday ITIL Managing Professional sertifika yolunu takip etme niyetinde değilse, o zaman bu adaylar için tavsiye edilen rota, sadece uygulama / ilgi alanlarındaki en uygun modülü almak olacaktır.

SEÇENEK 2:  ITIL Managing Professional TransitionModulealmaya hak kazanmak için ITIL v3’ten 17 kredi almış olmaları gerekmektedir.

Eğer aday ITIL Managing Professional sertifikasına ulaşmak için Transition eğitimi ile kısa yoldan ilerlemek isterse, Managing Professional Transition Module almaya hak kazanmak için gerekli 17 krediyi elde edinceye kadar v3 kredilerini toplamaya devam etmeleri gerekecektir.

Bu sayede ITIL Managing Professional modüllerinin piyasaya sürülmesinden önce de kredi toplamaya devam edebilirler.

ITIL Expert Ne Olacak?

Bir aday ITIL Expert’i başardıysa, ITIL Managing Professional sertifikasını elde etmek için piyasaya çıktığı anda ITIL Managing Professional Transitionmodülünü alabilir.

ITIL Managing Professional sertifikasını aldıktan sonra aday, ITIL Strategic Leader  akışını takip etmekle ilgileniyorsa, ITIL Leader Digital & Strategy modülünü tamamlaması yeterli olacaktır.

Her iki akışı da tamamladıktan sonra ITIL Master’a geçmeye hak kazanırlar.

ITIL4’ün Gelmesi ITIL v3 için ne anlama gelir?

ITIL v3 her zaman olduğu gibi geçerlidir ve yüzlerce ve binlerce IT uygulayıcısı tarafından küresel olarak talep edilmeye devam etmektedir. IT ve dijital hizmetlerden optimum değer elde etmek için organizasyonları ve bireyleri desteklemeye devam etmektedir. ITIL 4, iyi IT servis yönetiminin temel unsurlarının birçoğunu korumaktadır ve dünya çapında milyonlarca insana ve işletmeye değer vermeye devam etmektedir.

ITIL’in tüm sertifikaları, güncellemeden sonra geçerli olmaya devam edecek ve tüm dünyada değerli sertifikalar olarak tanınmaya devam edecektir. Kazanılan tüm krediler, yeni sertifikasyon programında ITIL yolculuğunuza devam etmenize yardımcı olabilir.

ITIL 4, kurumların modern dijital dünyanın gerektirdiği yeni çalışma biçimlerini benimsemelerine olanak sağlayan pratik ve esnek bir geçiş sağlayan ITIL v3’ün bir evrimidir.

YENİ ITIL® NE OLARAK TANIMLANACAK?

Güncellenmiş yeni ITIL kılavuzuna ITIL 4 adı verilecektir. Bu isim, ITIL 4’ün Dördüncü Sanayi Devrimi’ne geçiş için bireyleri ve örgütleri destekleme rolünü yansıtır.

IT, bugünün dünyasında her işin merkezinde yer almaktadır. Güncelleme, ITIL’in içinde bulunduğumuz hızlı ve karmaşık ortamı, yeni çalışma biçimlerini ve yeni ortaya çıkan uygulamaları yansıtmasına olanak tanıyacak, bunların hepsi sadece ITSM profesyonelleri için değil, aynı zamanda dönüşüm dünyasında çalışan daha geniş bir profesyonel yelpazesi için de gereklidir.

ITIL 4’ün amacı, kuruluşlara modern hizmet ekonomisinde bilgi teknolojisinin yönetimi için kapsamlı rehberlik sağlamaktır.

ITIL 4, teknoloji ile etkinleştirilmiş ürün ve hizmetlerin eksiksiz dağıtımını (ve sürdürülmesini) kapsayan, IT’nin daha geniş bir iş stratejisi ile nasıl etkileşime girdiğine ve hatta yol açtığına dair bir uçtan uca IT / Dijital Çalışma Modeli sunacak şekilde gelişecektir.

ITIL FOUNDATION ALDIM. ITIL 4’E NASIL GEÇECEĞİM?

Eğer bir aday sadece ITIL v3 Foundation aldıysa, daha sonra önerilen yaklaşım, yeni programa geçiş yapabilmek için ITIL 4 Foundation almaktır. ITIL 4 Foundation’da çok miktarda yeni materyal bulunmaktadır, bu nedenle yeni ITIL 4 Foundation kılavuzuna ilişkin adayların bilgisini değerlendirmek için yeni bir sınav gerekmektedir. ITIL 4 Foundation, 2019 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürülecektir. Educore Eğitim Türkiye’deki ilk açık sınıf ITIL 4 Foundation eğitimini Mart 2019’da açacaktır.
Alternatif olarak,  adaylar ITIL v3 programından 17 kredi elde etme seçeneğine de sahiptirler, bu da ITIL 4’e geçmek için ITIL Managing Professional Transition modülünü almaya hak kazanmalarını sağlar.

YENİ SERTİFİKASYON PROGRAMINDA ITIL PRACTITIONER  NEREDE?

ITIL Practitioner artık ITIL 4 sertifikasyon programında ayrı bir modül olmayacaktır, ancak ITIL Practitioner kılavuzunun bilgi ve ilkeleri ITIL 4’teki tüm modüller için temel olacaktır. Adaylar, ITIL yolculuğuna devam etmek için ITIL Practitioner kredilerini de kullanabilirler. Aday 17 kredi toplaması halinde, MALC sınavına girmeden ITIL Managing Professional Transition modülünü almaya hak kazanır.

ITIL V3 NE ZAMAN BİTECEK?

Geçiş, aşamalı bir süreç olacak ve adayların ITIL Managing Professional’a geçişini sağlamak için  ITIL v3 Intermediate kredilerini toplamaya devam etmeleri sağlanacaktır.
Bu nedenle AXELOS, 2020 Haziran’ından önce ITIL v3’ü (sınavları sürdürmeyi, kitapları yayınlamayı veya adayları akredite etmeyi) durdurmayacaktır.

Bir cevap yazın